Kvalitný spánok má vplyv na regeneráciu organizmu, ale aj na odpočinok vašej mysle. Na to, aby ste sa vyspali do oddýchnutého rána plní energie, potrebujete zapracovať na spánkovej hygiene a podpore dobrého spánku. Ako to docieliť? Musíte sa zamerať na viacero faktorov:
Jedným z obľúbených a účinných relaxačných cvičení doma pred spaním je meditácia. Zahŕňa sústredenie mysle a hlboké dýchanie, čo môže pomôcť utíšiť náhlivé myšlienky a podporiť pocit pokoja a uvoľnenia. Ak si večer vyhradíte niekoľko minút na meditáciu, môžete si vytvoriť pokojné prostredie na spánok. Zapnite si pokojne vedenú meditáciu na YouTube alebo vám môže stačiť len meditačná hudba. Takáto relaxácia vás spomalí, upokojí a pripraví na spánok.
Okrem meditácie existujú aj ďalšie cvičenia, ktoré môžu byť rovnako nápomocné. Jednou z účinných techník je aj progresívna svalová relaxácia. Ide o napínanie a následné uvoľňovanie jednotlivých svalových skupín v tele, pričom sa začína od prstov na nohách a pokračuje až k hlave. Vedomým uvoľňovaním svalov môžu ľudia uvoľniť napätie a pripraviť svoje telo na pokojnejší spánok.
Vyskúšať však môžete aj pomalý strečing alebo jemnú večernú jogu na uvoľnenie tela.
Pri pravidelných bolestiach chrbtice sa musíte okrem cvikov zamerať aj na zdravotné matrace, vďaka ktorým podporíte správnu polohu. Napríklad pri bolesti krčnej chrbtice vám dobre poslúžia pružinové matrace v taštičkovom uložení, ktoré vám poskytnú dokonalú oporu chrbtice. Spolu s cvičením tak urobíte pre svoj zdravý spánok maximum.
Počas noci sa môžete stretnúť aj s tým, že máte zvýšenú tvorbu potu, čo je nepríjemné najmä z toho dôvodu, že sa zobudíte vo vlhkom prostredí. Vyskúšajte latexové matrace, ktoré sú priedušné so svojimi odvzdušňovacími kanálikmi. Vy sa tak omnoho lepšie vyspíte a počas dňa sa môžete vyhnúť častým bolestiam hlavy spôsobenými nedostatkom kvalitného spánku.
Zamerajte sa teda na svoje telo, vnímajte ho a ak stále bojujete napríklad s bolesťou bedrovej chrbtice, nezabúdajte na spomínané cviky pred spaním.
Výber matraca však taktiež nepodceňujte. Niekomu môžu byť príjemnejšie penové matrace, ktoré sú mäkšie a telo tak nepociťuje v noci žiadny tlak. Ak napríklad športujete, aktívne či pasívne, určite sa zamerajte na výber matraca pre športovcov, aby ste urobili všetko pre svoj najlepší výkon. Zvážte teda voľbu na základe vašich potrieb a preferencií.
Dobrý spánok je nevyhnutný pre naše celkové zdravie a pohodu. Mnohí z nás však majú problémy so zaspávaním alebo pokojným spánkom. Často sa u ľudí vyskytuje aj nespavosť, tzv. insomnia. V prípade, že u vás dlhodobo pozorujete dlhé zaspávanie, časté budenie sa alebo príliš skoré vstávanie, zamerajte sa na spánkovú hygienu. Obmedzte modré svetlo (TV, telefóny, tablety), zoberte radšej do ruky knihu a v žiadnom prípade večer neriešte náročné pracovné problémy.
Pred spaním môžete robiť aj rôzne uvoľňovacie dychové cvičenia na spomalenie tepovej frekvencie a upokojenie mysle. Avšak s dlhodobo zvýšeným tepom vám pomôže aj pravidelná návšteva sauny. Zistite si, ako sauna ovplyvňuje spánok a doprajte si ju aspoň raz za dva týždne. Pomôže vám s bolesťami organizmu, u žien aj pri menštruácii, vyplavia sa aj rôzne hormóny, medzi nimi aj melatonín, ktorý je označovaný ako hormón spánku. Takže saunovanie oceníte aj ako okamžitú relaxáciu, ale aj z dlhodobého hľadiska ako skvelého pomocníka so spánkom.
Pravidelným cvičením spomenutých cvikov a dodržiavaním vyššie zmienených rád si môžeme vytvoriť zdravý spánkový režim a vypestovať si pocit vnútorného pokoja, ktorý vám umožní prebudiť sa s pocitom sviežosti a omladenia.
Autor: PR
Zdroj. Shutterstock.com
Žiadne produkty v košíku.