Rozhýbať sa do tréningu môže byť problém. Nemáš na cvičenie doma čas alebo chýba chuť …
Súčasné opatrenia (Korona) nám mnohým pridali množstvo času. Písalo mi niekoľko ľudí, že by trénovali ale nemajú „šťavu“ trénovať doma alebo vonku. Chýba im motivácia.
V začiatku tejto témy je dôležité odpovedať si na otázku prečo ľudia necvičia alebo prečo prestávajú cvičiť. Áno, je to jasné, chýbajúca motivácia. Ale aj motivácia z niečoho pramení.
Stratu alebo chýbajúcu motiváciu na tréning najčastejšie ovplyvňujú 3 faktory. Buď sa jedná o jeden z týchto faktorov alebo ich kombináciu.
Môže sa jednať o ďalšie ale predpokladám, že drvivá väčšina ľudí bude spadať do jednej alebo niekoľkých z týchto uvedených faktorov.
Aby som odpovedal na otázku z úvodu „Ako sa motivovať na cvičenie?“ stručne popíšem dôvod a následne to ako ho môžeš prekonať.
Nič nie je viac frustrujúce ako keď sa odhodláš do tréningu, vydávaš energiu, snažíš sa a výsledky neprichádzajú.
Z praxe osobného trénera ti viem zaručiť, že najlepšou motiváciou na ďalší tréning sú výsledky v podobe tvarovania tela a zlepšenia kondície (aj tej pohybovej). Zdravie je až na druhom mieste. Hoci by to tak nemalo byť. U zdravých ľudí je zdravie až druhotne oceňovaným efektom, ak vôbec.
Bezvýsledné cvičenie má spravidla niekoľko úskalí.
Riešenia sú dve. Opäť je potrebné uplatniť jedno ale často obe. Úprava tréningového plánu a úprava životného štýlu (vrátane úpravy stravy).
Tréningový plán by mal byť taký, aby ťa najmä bavil. A tým, že ťa baví, budeš dosahovať výsledky. Tak sú nastavené oba moje tréningové plány do fitka pre začiatočníkov Začni cvičiť s POHYBom for Men (pre mužov) a Začni cvičiť s POHYBom for Women (pre ženy).
Môže sa jednať aj o ten najpokrokovejší tréningový plán/program. Ak ťa tréning podľa neho nebude baviť, skôr či neskôr sa naň vykašleš a tým sa vzdáš výsledkov. Správne nastavený tréningový plán by mal byť v teoretickej rovine nastavený profesionálne, pravidelne a efektívne.
Prakticky však musí spĺňať aj aspekt jednoduchosti a zábavnosti. Na obe roviny, teoretickú a praktickú som veľmi dbal pri tvorbe tréningových plánov do fitka pre ženy, pre mužov aj v minimalistickom tréningovom pláne na doma Programe P13 (všetky produkty nájdeš v našom eShope).
Tréningový plán si vyberaj najmä tak, aby ťa bavil. Všetko ostatné príde až následne.
Ľudia si povedia, že sú proste na tréning a starostlivosť o svoje telo už pristarí.
Myslím, že čím sme starší, tým viac by sme o svoje telo mali dbať a tým viac by sme svojmu tréningu mali vyhradzovať v našom živote viac miesta. Prečo?
Pretože niekoľko štúdií, ktoré sa venovali trénujúcim seniorom preukázalo, že telo nechabne vekom z toho, dôvodu, že starneme ale viac z toho dôvodu, že ho nepoužívame.
Áno, samozrejme, že stúpajúci vek nám z dlhodobého hľadiska na kondícií nepridáva. Ale história (aj média) sú plné ľudí, ktorí svoje postavy dosiahli a pestujú vo fantastickej kondícií aj napriek vysokému veku.
Navyše, platí staré pravidlo „čím starší, tým rozumnejší“. V končenom dôsledku vždy dosiahne lepšiu formu jedinec trénujúci dlhodobo a rozvážne ako pojašený mladík bez štipky rozvahy.
To platí aj pri zohľadnení toho, že niektorí ľudia môžu mať lepšie genetické danosti k športu, lepšej postave a podobne.
V globále znamená, že dlhodobý rozvážny trénujúci s priemerným i podpriemerným genetickým vybavením poráža geneticky nadaného lajdáka, ktorý trénuje nesprávne a neprispôsobuje tréningu ďalšie oblasti života. Je to situácia, ktorú z praxe trénera môžem opäť potvrdiť.
Dokazujú to aj moje spolupráce, ktorými sa môžem popýšiť. A to je aj odpoveďou na riešenie.
Stanka je 5 násobná babka (60), ktorá za pomoci mojej knihy Začni cvičiť s POHYBom for Women schudla takmer 20 kilogramov. Svoju líniu si udržiava (dokonca naďalej štíhlie), má viac energie ako mala 20 rokov dozadu, je pohyblivejšia a cíti sa skvele.
Stanke a jej výsledkom som venoval samostatný článok – Tréning a výsledky podľa tréningového plánu pre ženy. Alebo ako môžu jednoducho tvarovať postavu aj ženy po 60tke.
Janko je taktiež dedko, ktorý sa serióznemu cvičeniu začal venovať z dôvodu veľmi zlého zdravotného stavu až vo veku 61 rokov. Dnes (70) vlastní postavu, ktorú mu môžu závidieť aj o 30 rokov mladší páni a jeho pohybové a silové schopnosti sú lepšie ako disponuje 50% dnešných 30tnikov (tj. o 40 rokov mladší).
O Jankovi som napísal ešte niekoľko rokov dozadu celý článok, pretože jeho „cesta“ je skutočnou inšpiráciou – Príbeh muža, ktorý začal cvičiť ako 61 ročný a dnes nemá ani 50 rokov.
Sú to len dva príklady ale v mojej praxi od roku 2000 som bol svedkom desiatok takýchto inšpiratívnych príbehov. Niekoľko ďalších nájdeš na mojom webe v článkoch (príbehy) alebo v referenciách osobného trénera.
V súčasnej situácií má mnoho ľudí trošku viac času ako tomu je v štandarde mimo korona opatrení. Či už čas máš momentálne alebo stále je situácia rovnaká.
Ak čas na tréning máš zachovaj ho, ak čas na tréning nemáš, vyhraď si ho. S minimálnou časovou možnosťou na tréning ti pomôže Program P13. Je to minimalistický tréningový plán na doma. Potrebuješ minimálne vybavenie, odcvičíš doma a trvá 13 minút.
Je mylnou predstavou, že tréning preto, aby prinášal výsledky musí zaberať mnoho času. Predpokladám, že si sa už stretol, s tým, že 1 hodina tréningu denne predstavuje len 4% celého tvojho dňa.
Mám pre teba ešte niekoľko doplňujúcich informácií, ktoré tieto 4% ešte znížia a rozšíria tvoje možnosti. Tieto informácie nie sú len údaje z knižiek ale praxou podložené fakty.
Nepotrebuješ ani celú hodinu. A vôbec nie každý deň. Na absolútne špičkový tréning ti postačuje v plnej miere 30-40 minút (alebo kluďne 13 minút riadeného tréningu). Týchto 30-40 minút môžeš rozdeliť na niekoľko častí počas dňa.
Tréning resp. výsledky tréningu nedosahuješ tým, že plynie čas. Výsledky tréningu dosahuješ stimuláciou svalstva. A najefektívnejšou stimuláciou je z pomedzi všetkých metodotvorných činiteľov tréningu, intenzita.
Intenzita neznamená, že musíš urobiť hodinový tréning za polovičný čas. Intenzita je veľmi individuálna a stimuláciu svalov dosiahneš už po urobení 2-3 sérií cviku. Odcvičiť 2-3 série aj v tom najťažšom znení znamená 5-10 minút cvičenia.
Ak si tento čas nájdeš opakovane počas dňa, máš vyhraté. 5-10 minút si skutočne môže nájsť aj ten najviac zaneprázdnený človek na svete.
Ak si s tréningom a dosahovaním výsledkov nevieš rady a nepostačujú ti navrhnuté možnosti, ponúkam ti individuálny tréning v pohodlí tvojho domova (online).
Všetky informácie sa dozvieš v článku Program P13 tréningový plán na doma. Minimum času a maximum výsledkov. Pozri aké výsledky som urobil za 75 dní tréningu doma podľa P13 ja.
foto: goodfon.com archív pohyb.sk
Žiadne produkty v košíku.