Home Office je čím ďalej, tým viac rozšírený. Ako sa udržať vo forme aj keď pracuješ doma?
Tvoj pobyt a práca doma nemusia nevyhnutne znamenať stratenú formu do plaviek a nárast prebytočných tukových zásob. Ide to jednoducho.
V tomto článku si zhrnieme základné pravidlá cvičenia, dennej rutiny a stravovania, ktorými si vieš aj ty dopomôcť k tomu, aby sa tvoje telo nezaobalilo do tukových vankúšov ako zvieratkám pri zimnom spánku. Pretože aktívny treba byť, či je vonku horúci letný deň, alebo mrazivé teploty pod nulou. Pracuješ doma alebo mimo domu.
Jedna z hlavných príčin toho, prečo sa môžeš prejedať, je pravdepodobne to, že zrazu namiesto tvojho bežného pracoviska sedíš doma. Home office z hľadiska objemu práce môže byť efektívnejší. Zároveň je tu však neustále lákadlo vždy dostupného jedla.
Má to však pomerne jednoduché riešenie. Aj keď máš neustále po ruke chladničku, je len na tebe, čím ju budeš plniť. Čo si nekúpiš, to nemôžeš zjesť. Takže celý ten proces zodpovedného stravovania začína už v obchode. Dobre si zváž čo je pre teba vhodná strava, pokojne aj na základe nasledujúcich odporúčaní.
Veľmi ľahko je možné vybočiť z cesty zdravého životného štýlu, keď tvoje dni stratia systém. Najskôr sa neprimerane vyhladuješ v dôsledku množstva povinností a potom do seba doslova nahádžeš jedno jedlo cez druhé, často samozrejme aj to nezdravé.
Práve preto by aj pre teba mohlo byť kľúčom rozplánovať si svoj jedálniček vopred. Aspoň orientačne budeš vedieť, kedy ťa čaká pravidelná porcia jedla a vieš si zároveň v rámci plánovania aj určiť, čo vlastne zješ.
Samozrejme treba myslieť na to, že zbytočne sa budeš sústrediť na takýto systém v tvojom jedálničku, ak všetky tie poctivé jedlá prestriedaš cukríkmi, keksíkom, či priveľkým množstvom sladenej kávy a čaju. Bez sladkého sa samozrejme nedá byť stále a z dlhodobého hľadiska. Ak však aj v tom ponecháš správnu mieru, nebude to znamenať žiadny problém.
Jedna ranná káva alebo čaj s medom ti práve dopomôžu začať deň lepšie, nielen po fyzickej ale aj psychickej stránke. Dodržaním celkového systému si zároveň znížiš úroveň stresu, ktorý ti v tvojej nedobrovoľnej hladovke pravdepodobne môže zaklopať na dvere.
A ak sa ti v krajnom prípade naozaj nepodarí ten režim dodržať a budeš musieť siahnuť po rýchlom doplnení energie… ovocie je v tomto prípade skvelou a hlavne zdravou alternatívou, ktorou rozhodne nič nepokazíš.
Ten obsahuje okrem samotného tréningového plánu resp. cvičenia na doma aj stravovacie tipy a tiež to ako ti odporúčam nastaviť si denné aktivity tak, aby ťa stáli čo najmenej úsilia ale získal si z nich maximálny efekt.
Základom všetkého je pitný režim. A to naozaj zodpovedný. Podľa štúdií by mal dospelý človek priemerne počas jedného dňa vypiť 20 až 40 mililitrov tekutín na 1kg svojej vlastnej telesnej hmotnosti. To sa pri váhe 70kg vo výsledku pohybuje medzi 1,4 až 2,8 litra tekutín denne.
Ak tie tekutiny však v tvojom podaní budú sladené, pokrok neočakávaj. Vo všeobecnosti sa za do správneho pitného režimu radí hlavne čistá voda.
Nič však nepokazíš ani kávou bez cukru, či nesladeným čajom. Tie sa však nezapočítavajú do celkového príjmu tekutín, pretože odvodňujú. Majú však iné benefity.
V rámci prevencie naberania tuku v oblasti stravy nie je nič lepšie, ako sa pri hlavných jedlách zasýtiť zeleninou. V jej prípade je množstvo skutočne čisto na tebe, keďže obsahuje množstvo prospešných látok a jej kalorické hodnoty sú veľmi nízke.
Napríklad často démonizovanej múky sa báť nemusíš. Samozrejme, opäť s rozumom. Dva krajce celozrnného chleba k rannej praženici padnú naozaj vhod a žiadny prebytočný tuk z nich očakávať nemusíš. Netreba sa báť ani prílohy k hlavným jedlám, záleží však na jej podobe. Varené zemiaky totiž majú úplne inú kalorickú hodnotu pre tvoje telo, ako hranolky plávajúce v oleji.
Tak ako pri všetkom… nezabúdaj na POHYB.
Nielenže ním pomôžeš k tomu, aby tvoje telo pracovalo lepšie a efektívnejšie vo viacerých smeroch, ale zároveň ním odreaguješ aj vlastnú hlavu, čo v konečnom dôsledku pomôže k výraznej psychohygiene. Nehovoriac o bonuse spálených kalórií v dôsledku fyzickej aktivity.
Tá môže byť naozaj rôzna. Či už sa rozhodneš dať si domáci workout… jógu, pilates, beh či iný druh kardia… každá forma cvičenia je prospešná a jediný zlý tréning je len ten, ktorý nebol.
Ak však v tomto smere patríš medzi začiatočníkov, rozhodne ti odporúčam zvážiť kúpu tréningových plánov do fitka v podobe dvoch veľmi detailných knižiek: Začni cvičiť s POHYBom for Men pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom for Women pre ženy.
S domácim cvičením ti môže kompletného sprievodcu môže urobiť tréningový plán na doma Program P13. Je postavený na Paretovom pravidle. 20% činností prináša 80% výsledkov. P13 je týchto 20% od Pareta.
Trénuješ doma, minimalisticky, s minimom náradia, 13 minút denne. Výsledky tréningového plánu na doma sú fantastické. Mne sa za 75 dní podaril takýto výsledok.
V prípade akýchkoľvek otázok, má neváhaj kontaktovať. Urobiť to môžeš aj na sociálnych sieťach POHYB-u, na Instagrame a Facebooku.
Foto: pixabay.com, archív pohyb.sk
Žiadne produkty v košíku.