Prečo vedia začiatočníci za rovnaký časový úsek nabrať viac svalovej hmoty, než skúsení jedinci?
Obsah článku:
Kľúčovým pre zmenu postavy je správny začiatok. To sa vzťahuje nielen na silové cvičenie, ale aj celkovú športovú aktivitu. Aj keď sa premena tvojho tela neodohrá „zázračne rýchlo“, už od začiatku na sebe budeš môcť badať viaceré zmeny. Čo sa teda stane s tvojím telom akonáhle začneš s pohybom?
Počas prvého tréningu ucítiš celkové nabudenie. V dôsledku zrýchleného tepu srdca ti krv bude prúdiť rýchlejšie, čo spôsobí aj rýchlejší prínos kyslíku do mozgu. Treba však zároveň popri takomto booste rátať aj s DOMS – syndrómom oneskorenej bolesti svalov (svalovica).
Dobrou správou je ale zároveň fakt, že čím viac bude tvoje telo v pohybe, tým menej pravdepodobné bude, že tie bolesti opäť prídu v takomto rozsahu.
Začiatočník v tréningu takýmto spôsobom vie získať percentuálne ku svojej hmotnosti viac sily a svalovej hmoty než človek, ktorý už svoj progres do istej miery dosiahol.
Vo všeobecnosti je teda tým ťažšie dosiahnuť nárast svalovej hmoty, čím jej máš viac už z predošlého progresu. Jednoducho – čím máš viac svalov, tým pomalšie budeš rásť.
Počas prvých pár týždňov sa ti zvýši produkcia mitochondrií. Tie sa podieľajú na procesoch, ktoré premieňajú cukry, tuky a bielkoviny na palivo, vďaka ktorému telo odvádza svoju prácu. Štúdie preukázali to, že počas prvých 6 až 8 týždňov sú tieto procesy lepšie až o celých 50%.
Po uplynutí prvých šiestich mesiacov vieš na sebe už s najväčšou pravdepodobnosťou vidieť reálne výsledky. V tejto fáze premeny tela sa už väčšinou nepredpokladá, že by s tým človek chcel skončiť. Počas prvého polroka môže až 50% (údajne až 90%) ľudí z cvičenia vypadnúť z rozličných dôvodov.
Keď ale táto doba uplynie, toto percento ešte viac dramatický stúpa.
Podľa štúdií sa uvádza, že celý ten „zrýchlený“ proces upadá približne po prvom roku aktívneho cvičenia.
Každý z nás má totiž vopred určený svoj genetický potenciál. Čím bližšie sa k nemu priblížiš, tým pomalšie ti to pôjde. Svaly majú okrem výzoru síce aj veľa ďalších benefitov (sila, výkon, zdravie atď), ale čím väčšia je svalová hmota, tým „drahšie“ je udržať ju z hľadiska nutrície – stravy.
Zjednodušene sa jedná o prispôsobenie svalov voči danej námahe. Stimulácia svalových buniek vyvoláva zmeny, vďaka ktorým rastie sila a svalová hmota. Čím intenzívnejšie svoje svaly namáhame, tým odolnejšími sa voči námahe stávajú.
Nedá sa však hovoriť o tom, že na začiatku cesty za tvojím vysnívaným telom budú na teba reagovať stále rovnaké vplyvy. Tvoje svaly si zvyknú a bude potrebné ich „šokovať“ zvýšenou/inou námahou, o čom si povieme ďalej v článku.
Silové cvičenie zároveň neovplyvňuje len samotné svaly. Má výrazný účinok aj na CNS, kde sa zmeny prejavujú niekoľkými spôsobmi.
Zvyšuje to hladinu mastných kyselín v plazme, čo zároveň zvyšuje prínos tryptofánu (aromatická aminokyselina, ktorá je esenciálna pre výživu človeka, základná látka pre tvorbu serotonínu) do centrálneho nervového systému. To vo výsledku spôsobí väčšiu koncentráciu serotonínu – hormónu šťastia.
Ako som písal už na začiatku, vybudovať si svoje ideálne telo je dlhá cesta. Čím dlhšie na nej pobudneš, tým ťažšie bude pre teba vytvoriť novú svalovú hmotu. Základné delenie týchto období spadá do troch kategórií:
Keďže sú svaly stále odolnejšie, pre neustály progres sa odporúča námahu v tréningu zvyšovať rastúcou záťažou, kratšími pauzami medzi cvičeniami, či väčším počtom opakovaní v jednotlivej sérii.
Toto neustále posúvanie využíva aj tréningový plán na doma Program P13. Využíva základné cviky a pohyby spolu s narastajúcou “prácou svalov”.
Napríklad zvyšovať záťaž sa ale určite nedá donekonečna. Takisto ako rýchlosť naberania svalovej hmoty, aj rast sily bude časom klesať. Práve vtedy sa odporúča zamyslieť sa práve nad zmenou dĺžky odpočinku medzi jednotlivými sériami.
Prípadne väčší počet opakovaní s rovnakou váhou skôr či neskôr takisto dovedie k zvýšeniu maximálnej možnej záťaže (meranej zvyčajne na jedno opakovanie). Prípadne využiť ďalšie možnosti intenzifikácie.
Po skončení rýchleho naberania svalovej hmoty je potrebné trénovať systematicky. Bude potrebné vykonať ozajstnú drinu, aby tvoje telo z roka na rok nabralo aspoň malé množstvo svalov. Prinajmenšom aby nestratilo tie doposiaľ vydreté.
Pre začiatočníkov (mužov aj ženy) som vytvoril kompletný tréningový plán do fitka. Je to kniha, ktorá ťa prevedie kompletným postupom toho čo, ako a kedy robiť, aby sa tvoja postava zmenila. Môžeš tak dať „zbohom tukové zásoby“ a „vitajte pekné tvary a svaly“.
Tréningový plán pre mužov – Začni cvičiť s POHYBom for Men
Tréningový plán pre ženy – Začni cvičiť s POHYBom for Women
Máš záujem cvičiť doma? Tréningový plán na doma Program P13 je minimimalistický na čas aj vybavenie poskytuje však maximálne výsledky. 13 minút tréningu denne, stravovacie a ďalšie tipy, ktoré ti pomôžu z minima úsilia dostať maximum efektu.
Program P13 zakladá na Paretovom pravidle, že 20% činností nám prináša 80% výsledkov. Tréningový plán na doma je týchto super účinných 20% od Pareta.
Ak sa ti článok páčil budem rád ak sa oň podelíš s priateľmi na Facebooku.
Zdroje:
t-nation.com businessinsider.com theactivetimes.com journals.lww.com legionathletics.com
foto: goodfon.com
Žiadne produkty v košíku.