Ako správne sedieť, ako správne držať telo a ako nesprávnosti čo najlepšie odstrániť.
Veľmi zjednodušeným základom správneho sedenia/držania tela by malo byť vzpriamené držanie tela a hlavou v predĺžení, pre sedenie s doplnením = s minimálnou pomocou opory. T.z. na sedenie by sme mali využívať vlastné páky a svaly, nie mechanické opory (operadlo, stôl, počítač, …).
Téma môže byť komplikovanejšia ale dnes ju budem veľmi zjednodušovať. Zjednodušenie sa bude týkať nielen samotného držania tela a sedenia ale tiež postupu ako môžeme (ne)správnosti odstraňovať a ako im predcházdať.
Úskalí aj názorov, s ktorými sa môžeme stretnúť je mnoho. Mnohonázornosť vzniká z toho, že pre každého z nás môže byť dôležitejšie niečo celkom odlišné.
Zo zdravotného hľadiska pokiaľ bude splnená vyššie uvedená podmienka poloha tela by mala byť správna: Veľmi zjednodušeným základom správneho sedenia/držania tela by malo byť vzpriamené držanie tela a hlavou v predĺžení, pre sedenie s doplnením = s minimálnou pomocou opory.
Akékoľvek predkláňanie či zakláňanie (akejkoľvek časti tela) je nežiadúce a správnosť polohy narúša.
Ak by sme definovali akési absolútne optimum držania tela v stoji malo byť vyzerať približne takto:
Správna poloha u dospelých je rovnaká, viď opis nižšie.
– ak by sme spojili jednou čiarou ucho, rameno, lakeť, bedrový kĺb, koleno a stred chodila táto čiara by mala byť priamkou a súčasne kolmicou na podlahu.
Optimum sedenia by mohlo vyzerať takto:
Nohy majú v kolene pravý uhol, taktiež stehná s trupom (bedrový kĺb) pravý uhol a taktiež v prípade, že sú ruky za stolom nemali by byť opreté a taktiež by mal byť v lakti pravý uhol.
Takáto optimálna poloha (priam robotická) pre sedenie je z anatomického hľadiska správna. Pravdou však zostáva to, že vyžaduje veľa úsilia ju zaujať, zaužívať a používať.
V rámci sedenia preto odporúčam čo najlepšie sedenie z hľadiska použiteľnosti. Prípadné nesprávnosti následne kompenzovať správnym cvičením. Je to môj subjektívny pohľad (trénera) ale z hľadiska reality (opäť subjektívnej) najdostupnejší.
Aké sú správnejšie a menej správne polohy sedenia za stolom pri práci s PC.
Foto je možné považovať za akýsi ideál. Nohy celými chodidlami na zemi, v kolene pravý alebo ľahko otvorený uhol, bedrový kĺb, rameno a hlava sú v priamke resp. kolmo na podlahu. Čo sa týka polohy rúk, tie by mali byť bez opory alebo len s veľmi malou oporou na stole/klávesnici.
Základné pravidlá správneho sedenia:
*celé chodidlá na zemi,
*pravý alebo ľahko otvorený uhol v kolene,
*trup vzpriamený a hlava v predĺžení trupu,
**používa sa spojenie “rovný chrbát” ale je potrebné toto spojenie brať do úvahy veľmi obrazne. Prirodzene má chrbát/chrbtica tvar S, jeho “rovina” je teda len pomyselná.
Fotografie zobrazujú využitie predklonu/náklonu dopredu. V praxi však často vidíme záklon prípadne až poloľah so zasunutím väčšiny tela pod stôl.
Všeobecne je rozšírené, že správnejšie sedenie si zabezpečíme sedením na fitlopte. Toto si nemyslím, že je tak celkom pravda, pretože fitlopta v podstate “len” zvýrazní ne/správne sedenie. Navyše je potrebné, ešte viac sledovať “kompaktnosť” výšky používateľa a tiež výšky stola (prípadne ešte aj výšku monitora PC).
Mnoho “nesprávností” v sedení detí je spôsobené najmä veľkostnými rozdielmi stola a stoličiek, ktoré sú výškovo prispôsobené dospelým.
V rámci správneho sedenia detí je potrebné zvýšiť sedenie alebo znížiť stôl, pričom poloha by sa mala čo najviac podobať pôvodne opísanej. Resp. v stručnosti by mali byť splnené základné pravidlá správneho sedenia:
*celé chodidlá na zemi,
*pravý alebo ľahko otvorený uhol v kolene,
*trup vzpriamený a hlava v predĺžení trupu,
**používa sa spojenie “rovný chrbát” ale je potrebné toto spojenie brať do úvahy veľmi obrazne. Prirodzene má chrbát/chrbtica tvar S, jeho “rovina” je teda len pomyselná.
Takto sedí väčšina detí za veľkým stolom. Ak chcem dosiahnuť skutočnú “správnosť” je potrebná technická výmena.
U detí sa v rámci dorovnania výškových rozdielov stola a stoličky využíva pokľak. V rámci veľmi krátkeho sedenia môže byť toto sedenie prínosnejšie avšak nehodí sa vôbec na dlhodobé používanie. Pretože umožňuje deťom vo väčšej miere ďalšie deformácie.
Optimálnejšou (ekonomickejšou) verziou je zaobstarať deťom vyššiu stoličku s priestorom pre uloženie nôh (tak, aby čo najviac mohli mať v kolene pravý uhol).
Pri písaní, čítaní, kreslení a podobne sa však zväčša stretneme najmä z touto (ne)správnou polohou.
Teda aj s taškou na chrbátiku by mala poloha tela zostať nezmenená. Komplikácie môžu nastať nesprávnou veľkosťou tašky (najčastejšie), nesprávnym nosením (na jednom ramene) alebo jej nízkym položením.
Taška je príliš veľká a aj nizko položená. Spodná hrana školskej tašky by mala končiť nad úrovňou gluteánov (zadku).
Nosenie tašky cez jedno rameno je príliš jednostranné a teda nepôsobí správnym rozložením “tlaku” tak ako pri umiestnení cez obe ramená.
Je potrebné uviesť, že nie všetko vieme ovplyvniť na 100%. Zabezpečiť skutočne optimálne sedenie môže stáť stovky eur a najmä u detí je možné ho doslova každý mesiac meniť.
Ak polohy nebudú u detí permanentné (dospelý tak sedávajú celé dni, deti však zväčša minúty či hodinu) je potrebné skôr ako maximálne doladenie správnej polohy sedenia sa zamerať na kompenzáciu resp. cvičenie a posilňovanie.
U detí sa nemusí jednať o cielené trénovanie či dvíhanie záťaží. Akákoľvek hravá forma koordinovaného športového tréningu, ktorá bude celkovo spracovať s telom dieťaťa je postačujúc a teda aj žiadaná.
Poznáš niekoho, komu by tento článok pomohol? Prosím, pošli mu ho. Alebo ho rovno zdieľaj na sociálnych sieťach.
Ak chceš preskúmať viac tém možno ťa zaujme článok: Minimalistický tréning v praxi. Prvá dávka je 15 dní, ktoré ťa naštartujú
Foto: goodfon.com, archív pohyb.sk
Žiadne produkty v košíku.