Spánok je pre tvoje tréningové ciele veľmi dôležitý. Či chceš budovať svaly alebo spaľovať tuk. Začni tým, že sa dobre vyspíš.
Odhladnúc od všetkých ostatných dopadov nedostatku spánku, predpokladám, že nikto nechce zomrieť skôr. Aspoň mne to neznie príliš príjemne.
Práve pre dôležitosť spánku v premene a udržaní postavy je v tréningovom pláne na doma Programe P13 uvedených aj niekoľko ďalších tipov okrem samotného tréningu a stravy. Zameriava sa tiež na spánok preto, že je naozaj veľmi dôležitý.
Pokúšal som sa zohnať pre nás viac času v každom dni ale bohužiaľ, nebol som úspešný. Srandujem.
Ak patríš k tej aktívnejšej časti obyvateľstva je bežné, že aj napriek snahe si možno nevieš ukoristiť pre svoj spánok viac ako 7 alebo 8 hodín spánku. Ak máš deti táto (ne)možnosť je ešte znásobená.
Aj keď nemáš čas spať, žiadna výhovorka nie je dostatočne pádna. Áno, skutočne. Počas spánku neprodukujeme, neprežívame, práve preto je u aktívnych ľudí spánok najčastejšie odsúvaný na „potom“. Nakoľko patrím k aktívnym ľuďom, píšem aj z vlastnej skúsenosti. Ale.
Je naozaj potrebné kontrolovať večer Facebook?
Je práve teraz (večer) čas kontrolovať všetky programy v telke?
Jednoznačné odporúčanie vedcov pre všetkých, ktorí odsúvajú spánok.
Ak ešte stále nie si presvedčený o dôležitosti spánku je ešte ďalšia dôležitá vec. Najdôležitejšia nie je doba spánku, je predovšetkým jeho kvalita.
“Kvalita spánku je priamo spojená so zlepšovaním života a zdravia”
hovoria vedci z Institute of Medicine.
Existuje veľa štúdií dokazujúcich spojenie medzi nekvalitným spánkom a chorobami ako sú diabetes a hypertenzia, a tiež kratším životom.
Štúdia, do ktorej bolo zapojených viac ako 10.000 ľudí vyplynula jasná súvislosť medzi spánkom a schopnosťou každodenne fungovať.
Uviedli tiež najčastejšie problémy s tým spojené – problémy so sústredením, pamätaním, šoférovaním, financiami a problémom v práci (intelektuálnej).
Toto je uvedenie “len” 5 najčastejšie uvádzaných problémov s súvislosti s krátkym/nekvalitným spánkom.
Možno to nie je až tak šokujúce… Najzaujímavejšie je na tom to, že veľmi rýchlo môžeš toto všetko zmeniť.
Ďalší výskum zistil, že až 30% dospelej populácie spí v priemere menej ako 6 hodín. A práve títo ľudia sú vyššie spomínaná skupina. Takto krátky čas spánku v sebe nesie už všetky negatívne dôsledky.
U mužov nastáva výrazný pokles tvorby testosterónu už po týždni spánku, ktorý nedosiahol denne (resp. nočne) aspoň 6 hodín. Tento pokles bol publikovaný v rôznych štúdiach medzi 22 až 31%.
Súčasťou tejto štúdie je ďalšie zistenie, že ľudia, ktorí prekročili spánkom 8 a viac hodín uvádzali problémy neprekračujúce štatistickú významnosť.
Výsledkom je takmer okamžitá náprava negatívnych dôsledkov spôsobených nedostatkom spánku. Áno, viem, znie to veľmi jednoducho ale v slede denných povinností to vôbec nemusí byť ľahké.
Ak to s budovaním svojej postavy a pevného zdravia myslíš vážne, spánok by mal tvoriť významnú súčasť tvojej snahy.
Mať dostatok spánku znamená konkrétne:
– ľahšie budovať svalovú hmotu,
– ľahšie spaľovať tuk,
– lepšiu imunitu a zdravie,
– viac energie na každodenné, pracovné aj tréningové činnosti,
– lepšiu náladu a prístup k životu.
Aj keď môže byť spánok neproduktívnou časťou dňa, nie je vhodnou voľbou odsúvať ho “na stranu”. Tvoje tréningové ciele dosiahneš ľahšie ak sa dobre vyspíš. V opačnom prípade brzdíš svoje tréningové výsledky.
Ak sa ti článok páčil budem ti vďačný za jeho zdieľanie na Facebooku alebo ho pošli známemu. Napríklad nejakému večnému nespavcovi =)
Foto: goodfon.com
Žiadne produkty v košíku.