
Sila je základom všetkých telesných úkonov v živote aj v športe. Tvoj silový potenciál je v podstate neobmedzený. Ak sa staneš silnejší, budeš môcť bezproblémovo chudnúť, budovať svaly, bežať rýchlejšie, ťažšie cvičiť, …
Týchto 9 spôsobov je zhrnutím informácií, ktoré poskytujú TOP weby, knihy, tréneri a iní odborníci na tréning. Buď pozorný pri ich štúdiu. Môžu ti poskytnúť veľmi prospešné informácie.
Základom rozumej 4 základné cviky (veľká štvorka) – drep, benčpres, mŕtvy ťah a armádny tlak. Tieto cviky poskytujú primárnu pevnosť tvojho úspešného tréningu. Ako ďalšie nosné cviky tvojho tréningu používaj zhyby a príťahy.
Pravidelným zaraďovaním uvedených cvikov si dokážeš zabezpečiť dlhodobo rastúci a vyvážený výkon s rovnomerným rozvojom celého tela.
V úvode tréningu zabudni na stroje, kladky a všetky ostatné zariadenia na cvičenie. Činka je tvoj kráľ. V porovnaní s činkami je každé ďalšie náradie iba dvorným šašom.
To neznamená, že iné zariadenia v tréningu máš ignorovať alebo odcudzovať, avšak svoje tréningové snaženie vždy zakladaj na činkách, najmä veľkej štvorke (bod 1). Činky umožňujú najefektívnejšiu reguláciu (stimuláciu) záťaže, čo je prvým krokom k tomu, aby si sa stal silnejší. Keď prekonáš zdolávanie veľkých záťaží v základných cvikoch, používaj zvyšné tréningové náradie ako doplnok.
Pomalé spúšťanie, pomalé zdvíhanie, pauza na konci pohybu, kombinácie techník a cvikov, … toto všetko môžu byť efektívne techniky. Kostrou tvojho tréningu však ponechaj jedinú techniku – počítať plynulé opakovania v sérii.
Zameriavaj sa na sústavné zvyšovanie záťaže a striktnú techniku. Ako ukazovateľ správnosti tvojho cvičenia využívaj plnú kontrolu záťaže počas celého pohybu a precítenie (pálenie) svalov.
Trénuj vždy poctivo a pravidelne. Ak ti to pomôže svoj tréning, cviky, série a opakovania si zapisuj.
Jednoducho povedané, nepreháňaj to. Cvič v priemere 4x týždenne. Udržiavaj tvoje tréningy krátke a intenzívne.
Tým v budovaní svalov pomôžeš aj hormonálnou (ne)rovnováhou.
Keď budeš cvičiť príliš často, znižuješ svoju šancu na dobré výsledky. Druhým krokom k tvojim svalom je aj dostatočná úprava stravy a odpočinku. Častejším tréningom stúpajú nároky aj na tieto aspekty.
Hlavným dôvodom neúspechu (aj predčasného) v tréningu a budovaní svalov je príliš rýchle zvyšovanie zodvihnutej záťaže. Hoď za hlavu svoje ego, nalož si v priemere o 10% menej ako je tvoje skutočné maximum. S touto záťažou vždy (pozri ostané body) absolvuj tebou stanovený rozsah opakovaní s plnou kontrolou záťaže vo všetkých fázach pohybu. Ak budeš chcieť zvýšiť zodvihnutú hmotnosť, pridávaj rozumne. V skutočne hraničných výkonoch je aj zvýšenie záťaže o 0,5-1,0% veľmi výrazne a často prehnané.
Kardio cvičenia majú v tvojom tréningu miesto. Napriek diskusiám beh, bicykel alebo obdobnú činnosť pravidelne zaraďuj.
Tvoj kardio tréning prevádzaj “v kopcoch”. Túto techniku poznáš ako HIIT alebo intervalový tréning. Optimálne trénuj 4 – 10 sérií (šprintov) v tréningu.
Nech ti záleží na budovaní svalov akokoľvek. Vždy pracuj na svojom tele ako komplexe a nie ako na jednotlivých svaloch. Pravá strana tela by mala byť rovnako vyvinutá ako ľavá (a opačne) a predná časť tela rovnako ako zadná (a opačne). Horná polovica rovnako ako dolná.
Nepripúšťaj žiadnu disproporciu. Rovnomerne trénuj hornú polovicu tela ako spodnú, biceps ako triceps, predné stehná ako zadné, …
Nerovnomerne vyvinutá alebo zaostávajúca svalová partia vzbudzuje fyzicky “len” pozornosť. V rámci práce svalových reťazcov pri tréningu môže spôsobiť neželané komplikácie.
Odkladaním nikdy žiadne výsledky nedosiahneš. Na svojich výsledkoch musíš pracovať. Preto s tréningom začni hneď. Odkladaním a prípravou paradoxne začneš premýšľať viac ako je potrebné.
Inšpiráciou ako začať trénovať ti môže byť tréningový manuál Začni cvičiť s POHYBom for Men, ktorý obsahuje kombináciu niekoľkých z uvedených stratégií.
Zdroj: Mensfitness.com, builtlean.com
Žiadne produkty v košíku.